Juozas Tumas-Vaižgantas (1869 m. rugsėjo 20 d.–1933 m. balandžio 29 d.) buvo rašytojas, publicistas, literatūros istorikas bei kritikas, visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas bei apskritai garsus lietuvių šviesuolis, darbų epogėjų pasiekęs tarpukario Kaune, kur gerą dešimtmetį kunigavo Vytauto Didžiojo bažnyčioje. Tolerantiškas, liberalus, geranoriškas bei meilę artimui spinduliuojantis Vaižgantas buvo bene mylimiausia tarpukario asmenybė Kaune. Pasiklausyti gyvų, įžvalgių Vaižganto pamokslų, sakoma, sekmadieniais prisirinkdavusi pilna bažnyčia. Kaune jis taip pat bendradarbiavo spaudoje, dėstė lietuvių literatūros istoriją Lietuvos universitete, dalyvavo įvairių draugijų veikloje. Be kita ko, jis nevengė garsiai ir atvirai reikšti savo nuomonės, ginti silpnesniuosius, išsakyti kritikos suponėjusiems valdininkams.
Jo literatūros palikimo svarbiausi darbai – tai apysaka „Dėdės ir dėdienės“, kelių dalių romanas „Pragiedruliai“, taip pat apysaka „Nebylys“. Savita, žodinga kalba rašyti Vaižganto tekstai šiandien galbūt ir nelengvai paskaitomi, tačiau jis paliko svarbų įspaudą mūsų literatūros istorijoje. Vaižgantas palaidotas šalia Vytauto Didžiojo bažnyčios Kaune, kur jam pastatytas antkapinis paminklas (skulpt. Juozas Zikaras). Šiemet prie bažnyčios atidengta ir bronzinė ant suoliuko su savo šuneliu sėdinčio Vaižganto skulptūra (skulpt. Gediminas Piekuras). Greta bažnyčios esančiame Vaižganto bute šiandien veikia jo memorialinis muziejus, šalyje yra jo vardu pavadintų gatvių, mokyklų.
Medalio averse iškaldintas Juozo Tumo-Vaižganto portretas bei citata iš jo raštų, įkūnijanti šio šviesuolio požiūrį į laisvę: „Laisvė tai siela, kuri gaivina mano tėvynę“. Viršuje nurodytas jo vardas bei gimimo ir mirties datos: „JUOZAS TUMAS-VAIŽGANTAS 1869-1933“.
Medalio reverse vaizduojamas Lietuvos žemėlapis su užrašu „LIETUVA ŠIRDYJE“. Po žemėlapiu taip pat nurodyti medalio leidimo metai – 2019. Žemėlapį širdies formoje įrėmina stiprybę bei ištvermę simbolizuojančių ąžuolo lapų bei gilių kompozicija, mat kur bebūtume ar kur benukeliautume, gimtinė visuomet lieka kiekvieno iš mūsų širdyje.