Naujasis atminimo medalis yra skirtas baltajam gandrui - nacionaliniam Lietuvos paukščiui, be kurio vasaromis mūsų gimtinės pakelės, laukai, sodybos būtų tiesiog neįsivaizduojami. Tradiciškai mūsų šalyje baltieji gandrai simbolizuoja gerovę, laimę ir gausą, taip pat ilgaamžiškumą bei ištikimybę. Gandrai nuo seno mūsuose gerbiami, o sodybos, kuriose jie įsikuria, laikomos palaimintomis. Kitur pasaulyje gandrai laikomi taikos, laimės, vaisingumo, atgimimo ir gimimo simboliu. Juk daug kur sakoma, jog gandrai atneša vaikus! Mūsų šalyje kasmet peri apie 20 000 gandrų porų - kiek daugiau negu 6% viso pasaulio gandrų. Vertinant Lietuvos plotą, perinčių gandrų porų tankumas mūsų šalyje didžiausias pasaulyje!
Tradiciškai Gandrinės Lietuvoje minimos kovo 25-ąją. Paprastai būtent šiomis dienomis pas mus po žiemos parskrenda pirmieji gandrai. Etnologai iš senovinių šios šventės papročių spėja, jog kadaise nuo šios datos greičiausiai buvo skaičiuojama naujų metų pradžia.
Atsisveikinimo su gandrais diena nuo seno buvo minima per šv. Baltramiejų - rugpjūčio 24-ąją, taip savotiškai užbaigiant svarbiausių ūkio darbų sezoną ir pasitinkant rudenio darganas.
Medalio averse iškaldintas į lizdą pas mažylius besileidžiantis baltasis gandras. Viršuje iškaldintas užrašas „BALTASIS GANDRAS“.
Reverse iškaldinta žydinti žalioji rūta - nacionalinė mūsų šalies gėlė ir skaistumo simbolis, mums taip gerai pažįstamas iš lietuviško folkloro, senoviškų piršlybų, mergvakarių ir vestuvių papročių. Rūtos nuo seno puošdavo lietuvių sodybas ir buvo vertinamos tiek dėl medicininių savybių, tiek ir dėl to, kad žaliuodamos puošdavo aplinką iki pirmųjų šalnų. Karpyti rūtos lapeliai mums primena kryžius, sėklų galvutės - širdeles. Medalio reverse taip pat iškaldintas užrašas „LIETUVA“, medalio leidimo metai - 2025.