Birutė – viena garsiausių mūsų šalies kunigaikštienių, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio žmona. Iki mūsų dienų yra išlikusi romantiškoji vaidilutės ir kunigaikščio meilės legenda. Pasak legendos, kunigaikštis Kęstutis, išgirdęs apie pagoniškiems dievams pasišventusią ir žmonių garbinamą Palangos vaidilutę Birutę, nuvykęs pas ją, ir šioji jam labai patikusi dėl savo grožio ir sumanumo. Kunigaikštis prašęs Birutę tekėti už jo, tačiau šioji atsisakiusi, taigi Kęstučiui tekę ją prievarta išsigabenti į savo sostinę Trakus (dab. Senieji Trakai) bei iškelti vestuves. Su vyru susilaukė šešių vaikų, tarp jų ir garsusis Lietuvos valdovas – Vytautas Didysis.
Medalio averse iškaldintas prie aukuro stovinčios, vainiku pasipuošusios vaidilutės Birutės portretas. Fone – būsimas jos vyras, Lietuvos didžiojo kunigaikštis Kęstutis, kurio portretas atpažįstamas pagal XIX a. dailininko Antano Penkovskio piešinį. Remiantis šiuo piešiniu, averse kunigaikštis vaizduojamas kaip tvirtas barzdotas valdovas su šalmu, šarvais, kardu, o taip pat – permestu lokio kailiu. Birutės portretas averse yra tarsi atsvara kunigaikščio didybei: ji vaizduojama kaip jauna, beginklė, trapi, tačiau kartu ir ryžtingo žvilgsnio moteris. Palei apatinę briauną iškaldinti žodžiai: „LIETUVOS DIDŽIOJI KUNIGAIKŠTIENĖ BIRUTĖ“.
Medalio reverse iškaldintas stiprybės simbolis – didžiulis lapotas ąžuolas. Prie jo šaknų glaudžiasi senovinis Vyčio simbolis. Šis Vytis, kuris yra Vytauto Didžiojo antspaudo fragmentas, yra reikšmingas, nes būtent XIV a. pabaigoje-XV a. pradžioje Vytis pradėtas suvokti kaip visos Lietuvos herbas, o ne tik valdovo simbolis. Averso apačioje, palei medalio briauną iškaldinta „LIETUVA 2018“.