Naujasis atminimo medalis yra skirtas legendomis apipintai stebuklingai piligrimų ir turistų gausiai lankomai vietai - Kryžių kalnui.
Šis pailgos formos per vidurį kiek įdubęs ir kryžiais kryželiais tarp siaurų takelių nusagstytas kalnas yra laukuose kiek šiauriau Šiaulių, greta kelio į Rygą ir geležinkelio linijos. Tai mistinė vieta, kur pakilus vėjui siūbuojantys kryželiai kelia ypatingą garsą, o žengiant juo norisi bent jau tylomis nulenkti galvą prieš visus čia kadaise savo maldas palikusius žmones ir jų gyvenimų stebuklus. 1993-aisiais čia apsilankiusį ir šv. Mišias aukojusį Joną Paulių II sujaudino, kad Kryžių kalne 1981-aisiais po pasikėsinimo į jį buvo pastatytas kryžius, meldžiant jam sveikatos. Šiandien čia stovi ir paties popiežiaus atsiųstas kryžius, ties kuriuo dažnai pradedamos ir baigiamos piligriminės eisenos.
Kryžių kalnas kadaise buvo piliakalnis, kurį žmonės vadino Pilies kalnu, Jurgaičių, Domantų piliakalniu, Šventakalniu. Esama legendų, kad čia prasmegusi bažnyčia ar palaidoti seno mūšio kariai, todėl čia esą vaidenasi. XIX a. viduryje ši vieta pirmąsyk paminėta rašytiniuose šaltiniuose, nurodant, kad pirmasis kryžius čia iškilo vietiniam gyventojui dėkojant Dievui už išgijimą. Tas esą ir paskatino žmones kryžius čia vežti. Kryžiai šioje vietoje kilo ir kilo nepaisant draudimų ir istorinių negandų, karų ir okupacijų, fizinio kalno naikinimo sovietmečiu. Todėl šiandien Kryžių kalnas yra ir mūsų pasipriešinimo simbolis, mūsų tautos meilės Dievui liudijimas.
Atminimo medalio averse iškaldintas netoli Šiaulių esantis Kryžių kalnas bei šios vietovės pavadinimas.
Atminimo medalio reverse iškaldinta žydinti žalioji rūta - nacionalinė mūsų šalies gėlė ir skaistumo simbolis, mums taip gerai pažįstamas iš lietuviško folkloro, senoviškų piršlybų, mergvakarių ir vestuvių papročių. Rūtos nuo seno puošdavo lietuvių sodybas ir buvo vertinamos tiek dėl medicininių savybių, tiek ir dėl to, kad žaliuodamos puošdavo aplinką iki pirmųjų šalnų. Karpyti rūtos lapeliai mums primena kryžius, sėklų galvutės - širdeles. Medalio reverse taip pat iškaldintas užrašas „LIETUVA“, medalio leidimo metai - 2025.