Naujas atminimo medalis yra dedikuotas ypatingai progai – 30-osioms Baltijos kelio metinėms. Baltijos kelio akcija surengta 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint slaptųjų Molotovo-Ribentropo pakto protokolų 50-metį. Remdamasi šiais slaptais protokolais, Sovietų Sąjunga 1940 m. okupavo Estiją, Latviją ir Lietuvą ir prasidėjo dešimtmečius trukusi mūsų šalių pasipriešinimo kova. Siekiant paminėti šią liūdną sukaktį, o taip pat išreikšti tautų laisvės siekį, estai, latviai ir lietuviai susikibo rankomis į gyvąją grandinę. Manoma, jog beveik 600 kilometrų nuo Vilniaus Gedimino bokšto per Rygą iki Talino Hermano bokšto užpildė maždaug 2 mln. žmonių. Skambant trimis kalbomis parašytai dainai „Bunda jau Baltija“ ir nacionaliniams valstybių himnams, plevėsuojant vėliavoms ir degant žvakėms žmonės taikiai išreiškė protestą.
Baltijos kelias turėjo neįtikėtiną poveikį – ne tik suvienijo tautas, bet ir paskleidė žinią apie neteisėtą okupaciją visame pasaulyje. Netrukus pasiektos ir esminės Baltijos valstybių pergalės – paskelbtos nepriklausomybės. Pirmoji, 1990 m. kovo 11 d., Lietuva paskelbė apie nepriklausomos valstybės atkūrimą. 1990 m. kovo 30 d. tą padarė Estija, o 1990 m. gegužės 4 d. – Latvija.
Nuo 2009 m. Baltijos kelias yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio atminties sąrašą. Tai estų, latvių ir lietuvių siekių bei vilčių įkūnijimas, vienybės išraiška, tapusi lemiamu posūkiu kelyje į nepriklausomybę.
Medalio averse vaizduojamos susikibusios rankos, kurias taip pat yra apsivijęs kaspinas su sukaktį simbolizuojančiu skaičiumi „30”, simbolizuojantis bendrą Baltijos šalių istorinę atmintį. Apačioje taip pat iškaldinta šio istorinio įvykio data – 23.08.1989. Palei briauną taip pat iškaldintas užrašas „BALTIJOS KELIAS“ estų, latvių ir lietuvių kalbomis.
Medalio reverse vaizduojamas Lietuvos žemėlapis su užrašu „LIETUVA ŠIRDYJE“. Po žemėlapiu taip pat nurodyti medalio leidimo metai – 2020. Žemėlapį širdies formoje įrėmina stiprybę bei ištvermę simbolizuojančių ąžuolo lapų bei gilių kompozicija, mat kur bebūtume ar kur benukeliautume, gimtinė visuomet lieka kiekvieno iš mūsų širdyje.